Ain Ostra: minu peegeldus erakonnas toimuvast

Ain Ostra

Ain Ostra saatis erakonnaliikmetele pöördumise, milles annab omapoolse peegelduse viimase aja sündmustele erakonnas.

Kuna nagunii mitmed erakonna liikmed helistavad ja küsivad, siis annan ka omapoolse nägemuse erakonnas toimuvast. Ma ei hakka kellegi poolt öeldut/tehtut kritiseerima ega ka vastu vaidlema, avaldan lihtsalt pildi sellisena nagu mina seda näen.

  1. Mulle tuli 18-ne kiri üllatusena, minu piirkonnale ei olnud keegi seda eelnevalt nõustumiseks või mittenõustumiseks saatnud. Üllatus oli see veel seetõttu, et Pärnumaal Mihkli laadal teistega vesteldes küsis Jaanus minult, et millega mina praegu tegelen? Vastasin, et loen programmi, vaatan üle ka 2015 programmi ja püüan end teemadega kurssi viia ning ootan juba kannatamatult suure suve lõppu, sest tahaks juba kampaaniaga alustada. Mulle jäi mulje, et teised nõustusid ja et ka nemad ootavad puhkuste lõppu. Ma valmistusin mängu tulemiseks aga ühel hetkel avastasin, et sel ajal kui mina valmistusin on keegi mänguasja ära lõhkunud.
  2. Nn „valge suitsu” juhatuse koosolek (13.08.2018) oli minu arvates just selleks kokku kutsutud, et arutada kampaaniaplaane, sõnumeid jne; et kas saame neist ühtmoodi aru ja oleme valmis ühiselt nendega välja tulema. Ma tulin koosolekule ootuses, et „nüüd lõpuks läheb lahti”. Läkski, aga mitte see, milleks ma olin valmistunud. Tundsin vist esimest korda erakonnas, et mind ei ole usaldatud ja see ei tulnud esimehe poolelt. Tagantjärgi tarkusena peab tunnistama, et mõned juhatuse liikmed olid just selliseks koosolekuks valmistunud, milleks see tegelikult kujunes.
  3. Edasised katsed kinniste uste taga meid üksteisele lähemale ei viinud, sest ükskõik kelle poolt (Heli Künnapas, juhatuse liikmed, esinduskogu eestseisus) tehtud ettepanek algab sellega, et laua taha istumise eelduseks on kellegi pea lendamine, siis muutub koheselt see ettepanek ultimaatumiks ja ongi sein ees. Seda enam, et „suurt plaani” ja edasiviija nime lauale ei toodud. Ma võin küll poliitikas veel algaja olla, aga niipalju ma ometi tean, et valida, peab olema ka valik. Kui soovid muutusi, siis ei piisa ainult rahulolematuse väljendamisest. On vaja edasist kava, et mida ja mismoodi muuta, on vaja oma „suur plaan” kaaslastele nö maha müüa. Kui see algab aga sõnadega „keegi astub tagasi” ja enne kaubaks ei lähe, siis on jällegi müür ees.
  4. Edasine on läinud üsna inetuks poliittehnoloogiaks. Olen veendunud, et Artur Talvik ei oleks seda iialgi heaks kiitnud ja see annab mulle kindla veendumuse, et teda sellega seostada on alusetu. Jaanuse tagasiastumine oli minu arvates siiras samm, minu heakskiitu see muidugi ei saanud, aga ma usun, et mõistan Jaanuse motiivi. Kõik ülejäänud tagasiastumised (ükshaaval ja pidevalt meediat toitvad) on mulle arusaamatud ja mingit vastutuse võtmist ma neis ei näe. Aga mina ei ole ka kohtumõistja.
  5. Olen Vabaerakonda ehitanud aastast 2012. Kaaslasteks Külliki Kübarsepp, Andres Herkel, Jaanus Ojangu, Märt Meesak jpt. Olen tundnud, et võin neid sõpradeks nimetada ja vajadusel ka mõnda isiklikku muret neile kurta. Ka paljusid teisi, kellega oleme mitmeid aastaid üheskoos Vabaerakonda ehitanud, pole häbenenud oma sõpradeks nimetada. Jah, erakond ei ole lihtsalt sõpruskond, tihti peame sisevalimistel konkureerima ja ka üksteise vahel valima. Ma olen alati tahtnud valida ideede ja mõtete vahel, sest üht sõpra teisele eelistada ei ole justkui õige. Kui ma näen, et üks sõber ei vea enam välja või on teise idee minu arvates parem, siis just nii ma ütlengi ja ei solvu, kui mulle samamoodi öeldakse.

Hiljuti ütles mulle Jüri Adams: “olen algusest peale pidanud sind üheks kõige mõistlikumaks ja tasakaalustatumaks meheks selles erakonna nime kandvas hullumajas”. Mõistagi oli see meeldiv kompliment nii austusväärse mehe suust ja ma loodan, et ta ei pahanda, et selle siinkohal avaldasin.

Ma tahaksin ka edaspidi valida ideede ja mõtete vahel, mitte isikute, sest minu arvates ei ole see mõistlik.

Ja just mõni hetk tagasi potsatas postkasti kiri, kus teatatakse ka minu umbusaldamisest.

Aitähh sõbrad!

04.09.2018 17:15

Ain Ostra

Ain Ostra on Vabaerakonna juhatuse liige.