Kaul Nurm kirjutab, miks on Tsahkna ja Kallase käitumine küüniline avantüür

Margus Tsahkna

Kristina Kallas ütles, et vabandab „kõigi ees, keda lõhestumine riivab“. Sellest repliigist nähtub, et ta ei saa siiamaani aru, et Eesti200 mängib asjadega, millega ei mängita ja seejuures on süüdi kõik teised, kui ei pea enda verbaalsete granaatidega vehkimist põhjendatuks ega naljakaks.

Paistab, et nende ideoloogia ongi selline, et esmalt lõhun ära, tekitan probleemi ja siis asun seda ise parandama. Kallase väide, et ta asetas ühiskonna ette peegli, ei ole õige. Parimal juhul on see kõverpeegel.

Ma ei oska tuua ühtegi näidet, et Eestis oleks restoranid eestlastele ja teised venelastele, kinod eestlastele ja venelastele või bussid ja trammid, millega sõidavad ainult eestlased või ainult venelased. Eestis pole poode, kus käivad üksnes venelased ja teises eestlased. Seevastu on meil Estonia ooperimaja ja Vene teater, kus käivad nii eestlased kui venelased. Meil on linnaosad, kus elavad nii eestlased kui venelased. Seda mõttekäiku võiks pikalt jätkata, aga see on mõttetu, sest vaata, kust otsast tahad – midagi sellist, mida Eesti200 üritab väevõimuga ja ühiskonda alatult tülli ajades konstrueerida, ei ole olemas.

Need haavad, mille lõikas sovjetiaeg eestlaste ja venelaste vahele, on hakanud pärast pronksiööd tasapisi kokku kasvama, ent nüüd rebiti need taas lahti. Nüüd riputati soolaniigi väga pikkamisi paraneva haava peale.

Ja mis kõige küünilisem ja vastutustundetum, sellega ei tegelenud vaenulikud võõrad, vaid eestimaine ja väidetavasti meile pikka plaani lubav erakond, mille üks eestvedaja on teiste seas ka endine kaitseminister Margus Tsahkna, kes peaks ju ometi teadma, milliseid julgeolekuriske taoline tegevus esile võib kutsuda. 

Egoistlik iha oma erakonda pildile tuua ei tohi lõhestada ühiskonda. Eesti200 tegu oli labane, vastutustundetu ja vääritu. Lõhuti niigi habras võimalus integratsiooniga kuidagimoodi tsiviliseeritult lõpule jõuda. Taolised inimesed, kes ei oska ette näha oma tegude võimalikke tagajärgi, ei kõlba riiki juhtima.

Olen alati olnud seda meelt, et olenemata ideoloogilisest vastasseisust Venemaaga, peaksime säilitama, soosima ja arendama vähemalt inimeste – ja riikidevahelisi, kultuuri- ja majandussuhteid. Nüüd sai ka see tugeva tagasilöögi, mida seletada ja klaarida on väga pikka aega väga raske kui mitte võimatu.

Pärast sellist algust on raske uskuda, et nende plaan panna vägisi lapsed ühte kooli õppima, annab positiivse tulemuse integratsioonis. Kui siiani võis mõelda selle plaani piiratud mahus eksperimenteerimisele, siis nüüd on negatiivne tulemus suure tõenäosusega prognoositav. Integratsioon on protsess, mis vajab teostumiseks aega, rahulikkust ja vabatahtlikku kulgemist. Vägitükkidega saavutatakse vastupidine tulemus.

Vabaerakonna esimees Kaul Nurm

Vabauudised

Vabauudised on online uudiste- ja arvamuslugude portaal. Vabauudistes avaldatud seisukohad jms võivad aga ei pea vastama Vabaerakonna omadele.