Tuski koalitsioonipartnerite reitingud küsitlustes langevad

Image
donald tusk

Donald Tusk. SCANPIX/REUTERS/Viacheslav Ratynskyi

Tuski koalitsioonipartnerite reitingud küsitlustes langevad

Viimane Poola kohalike valimiste eel tehtud küsitlus näitab, et Donald Tuski koalitsioonipartner Kolmanda Tee Allianss jääb ühtäkki parempoolsele Konföderatsiooni parteile alla.

Toonaste opositsiooniparteide juhid vasakult Wlodzimierz Czarzasty, Szymon Holownia, Donald Tusk ja Władyslaw Kosiniak-Kamysz teatavad Poolas Varssavis ajakirjanikele, et Tusk on nende peaministrikandidaat ning et nad on valmis koos valitsema. Aasta on 2023. (AP Photo / Czarek Sokolowski)

Portaali Wirtualna Polska värskeima küsitluse andmetel on konservatiivne Seadus ja Õiglus (PiS) pea 30% häältega juhtpositsioonil, Donald Tuski kodanikuliitu (KO) toetab veidi üle 28% küsitletutest. Enamik küsitlusi näitavadki, et need kaks erakonda on ette rebinud ja enam-vähem kaelakuti, nii et see pole üllatus.

Selle küsitluse šokk on tõsiasi, et parempoolne Konföderatsiooni partei on saavutanud 8,5% häältega kolmanda koha ning Tuski koalitsioonipartner, Szymon Hołownia, Poola 2050 ja PSL-ist koosnev allianss Third Way on alla 8%-ga neljandaks vajunud, edestades vasakparteid vaid 0,1 protsendiga. The Third Way näitas nädalataguse uuringuga võrreldes koguni 5,6% langust. 

Seitse protsenti valimist soovis hääletada parteiväliste või muude erakondade poolt ning 11% polnud otsustanud, keda nad toetavad. Prognoositav valimisaktiivsus oli veidi üle 53 protsendi, mis on madalam parlamendivalimiste rekordkõrgusest (ligi 75 protsendist), kuid see on kooskõlas varasemate kohalike valimiste aktiivsusega. Küsitlus toimus pärast seda, kui Donald Tusk kutsus valijaid üles "hääletama pigem oma südame järgi", mitte taktikalistel põhjustel. 

Kolmanda Tee parlamendivalimistel saavutatud väga kõrge toetuse tase (14,4% - vahemärkusena olgu öeldud, et see meenutab vägisi meie poliitprojekti E200, isegi % on sama) on paljude arvates tingitud sellest, et mõned Tuski toetajad läksid hääli andes üle Kolmanda Tee poole, et tagada “partnerite” 8% valimiskünnise ületamine.

Kolmas Tee on pälvinud kriitikat ka oma hoiaku pärast abordi suhtes, sest partei on vastu Tuski ja vasakpoolsete üleskutsele teha aborti nõudmisel kuni 12. rasedusnädalani, samal ajal kui paremalt poolt on Kolmandat Teed kritiseeritud suutmatuse pärast veenda ülejäänud võimuliitu maksukärbete kehtestamiseks.

Poola hääletab pühapäeval, 7. aprillil kohalike omavalitsuste valimistel. Valijad valivad linnapäid ning omavalitsuse, maakonna ja piirkondliku tasandi volikogusid. Just piirkondlike volikogude valimised on kõigi erakondade populaarsuse parim näitaja. Omavalitsuse ja maakonna tasandil valivad valijad sageli erakondade esindajate asemel kohalikke sõltumatuid.

Konservatiivid (PiS) kontrollivad praegu seitset piirkondlikku volikogu ja praegune võimuliit üheksat.

Allikas: REMIX