Poola: president Duda ja peaminister Tuski vastasseis

Image
Duda & Tusk

Andrzej Duda ja Donald Tusk. Foto: Jakub Szymczuk/ KPRP

POOLA: PRESIDENT DUDA JA PEAMINISTER TUSKI VASTASSEIS

President Andrzej Duda süüdistas peaminister Donald Tuskile saadetud kirjas valitsust Poola õigussüsteemi kaosesse viimises ning nii seaduse kui ka põhiseaduse rikkumises.

Poola peaminister Donald Tusk ja president Andrzej Duda osalevad teisipäeval, 13. veebruaril 2024 Poolas Varssavis toimuval kabinetinõukogu koosolekul, mis on presidendi ja valitsuse vaheline konsultatsioonivorm. (AP Photo/Czarek Sokolowski)

President Andrzej Duda hoiatab oma kirjas peaminister Donald Tuskile, et õiguskaitseasutustes valitsev kaos õõnestab Poola ja selle kodanike huve ning võib kohtusüsteemi halvata. Ta kutsub pea- ja justiitsministrit üles hoiduma edasistest katsetest teha prokuratuuris ebaseaduslikke muudatusi.

Duda kiri toob esile selle aasta alguses algatatud põhiseadusliku vaidluse, mille tulemusena peatati kõik riikliku prokuröri ametisse nimetamisega seotud menetlused. Ta rõhutab, et kõik pärast seda tehtud toimingud on ebaseaduslikud.

Duda märkis kirjas Tuskile, et Dariusz Barski on presidendi hinnangul endiselt peaprokuröri ametikohal, kuna teda ei tagandatud ametlikult ettenähtud juriidilise protseduuri kohaselt, mis hõlmab presidendiga konsulteerimist.

Valitsus otsustas presidendist mööda hiilida, tagandades riigiprokuröri, ennekõike määrates ametisse prokuratuuri juhi kohusetäitja, mida pole seadusega ette nähtud. Hiljuti läks valitsus kaugemale ja määras riigiprokuröri, väites, et president ei andnud pakutud kandidaadi kohta arvamust.

Presidendi kirjale vastates postitas Donald Tusk X platvormile, et riigipea peaks "laskma riiklikul prokuröril oma tööd teha", viidates sellele, et prokuratuur võib nüüd käsitleda audiitorite järeldusi, et endine Seadus ja Õiglus (PiS) peaminister Mateusz Morawiecki ja üks tema asetäitjatest Jacek Sasin olid pandeemia ajal seotud ebaseaduslike tehingutega, nagu vigaste ventilaatorite ja muude seadmete ostmine.

Tuski sõnu kommenteeris omakorda Morawiecki, kes ütles, et Tusk "positsioneerib end šerifina", kuigi tegelikult tõmbas ta lihtsalt tähelepanu kõrvale tõsiasjalt, et ta ei pea kinni oma valimislubadustest, nagu maksukärped.

Morawiecki ütles ka, et tema valitsus võttis erakorralisi meetmeid tagamaks, et inimesed oleksid Covid-19 pandeemia ajal kaitstud, ning et kui rääkida seaduserikkumisest, ei saa ta konkureerida räige võimu kuritarvitamisega, mida on toime pannud Tuski valitsus.

Allikas: REMIX