LOE JA IMESTA! Kes hääletasid riigikogus Eesti maapiirkondade toetamise vastu?

Riigikogu

Valitsuserakonnad hääletasid riigikogus maha Vabaerakonna fraktsiooni esitatud eelnõu, mis oleks aidanud euroraha tõhusama jagamise abil teise Eesti esimesele järele.

Saalis viibis hääletuse hetkel 35 riigikogulast ja puudus 66 saadikut. Eelnõu oleks aga vajanud riigikogu suure saali lihthäälte enamust. Kui kell 10 alanud riigikogu istungile registreeris end 69 riigikogulast, siis Eesti maapiirkondade ja väikelinnadele eluolu parandamiseks esitatud eelnõu hääletamise ajaks lahkusid riigikogu saalist pooled riigikogulased.

Vabaerakonna esimees Kaul Nurm on riigikogulaste vastutustundetuse ja Eesti ääremaastumise probleemi sihiliku maha salgamise pärast pettunud. „Mis parlament see on, mis ei hooli muust, kui ainult Suur-Tallinna käekäigust ja heaolust. Selleks, et taotleda ja saada eurotoetust on alati vaja omafinantseeringut. Omafinantseeringu määr Eesti kaheks jagamise korral oleks vähem arenenud piirkonna puhul 15%, aga kui nüüd jääme ühtse lähenemise juurde, siis kerkib see 45%-ni. See omakorda tähendab, et vaesemad omavalitsused, kel oleks seda kõige rohkem vaja, ei suuda enam üldse euroraha taotleda,“ märgib Nurm.

Kohal viibinud 35 saadikust toetas Eesti vaesemate ja mahajäänumate piirkondade euroraha toel järele aitamist kõigest 12 rahvasaadikut. Nendeks olid vabaerakondlased Jüri Adams, Krista Aru, Andres Herkel, Ain Lutsepp, Enn Meri ja Jüri Saar. Samuti toetasid vabaerakondlaste ääremaid abistavat eelnõu sotsialistid Jaanus Marrandi, Hardi Volmer ja Inara Luigas, keskerakondlane Mihhail Stalnuhhin, isamaalane Tarmo Kruusimäe ja Vabaerakonna edurivis kandideeriv Tiina Kangro.

Saalis viibisid, kuid jäid erapooletuks reformierakondlasest kindral Ants Laaneots ja isamaalane Viktoria Ladõnskaja-Kubits.

Saalis viibisid, kuid jätsid hääletusnupule vajutamata keskerakondlane Enn Eesmaa, sotsialist Monika Haukanõmm, reformierakondlane Jüri Jaanson, sotsialist Toomas Jürgenstein, keskerakondlased Jaanus Karilaid, Valeri Korb, Igor Kravtšenko, Heimar Lenk, Aadu Must, Toomas Paur, Kersti Sarapuu, Märt Sults, Toomas Väinaste ja Viktor Vassiljev.

Samuti jätsid hääletamata isamaalane Marko Pomerants, reformierakondlased Vilja Toomast, Hanno Pevkur ja Aivar Surva,

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ainsad saalis viibinud saadikud Uno Kaskpeit ja Henn Põlluaas olid maapiirkondade ja väikelinnade euroraha toel paremale järjele aitamisele vastu.