Suurerakonnad toetasid komisjonis maksumaksja raha jätkuvat raiskamist

Juku-Kalle Raid, Kaul Nurm

Mullu oktoobris esitas Vabaerakond 1310 kodaniku allkirja toetusel riigikogu esimehele Eiki Nestorile petitsiooni „Poliitilise dieedi kolm retsepti“, mille sisuks oli riiklike valitsemiskulude vähendamine nelja miljoni euro võrra aastas. Täna esitlesid dokumenti riigikogu põhiseaduskomisjoni ees Vabaerakonna esimees Kaul Nurm ja Vabaerakonna riigikogu valimiste esinumber Harju-Raplamaal, parteitu Juku-Kalle Raid. Põhiseaduskomisjoni küllaltki üksmeelne otsus – erapooletuks jäi ainult Jaak Madison EKRE-st, kärbete poolt hääletas ainult Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige ja põhiseaduskomisjoni aseesimees Jüri Adams – oli pöördumist mitte arvestada ja seega Vabaerakonna pakutud kokkuhoiukava viisakalt tagasi lükata.

Nurme ja Raidi pöördumine koosnes kolmest punktist:

1) Vähendada erakondadele riigieelarvest eraldatavat raha poole võrra ehk 2,7 miljoni euro võrra aastas.

2) Vähendada riigi kulutusi valitsemisele, kaotades kolme topeltministri ja seitsme nõuniku ametikohad, mis oleks maksumaksja raha kokku hoidnud 450 000 eurot aastas. Praegu on topeltministrid majandusministeeriumis, rahandusministeeriumis ja sotsiaalministeeriumis.

3) Vähendada riigikogu liikme kuluhüvitisi 841 000 euro võrra aastas.

Vabaerakond mainis seletuskirjas, et kulude kärpimine võiks olla konkreetne samm ajal, mil pidevalt räägitakse riigireformist, aga tegudeni ei jõuta. „Väga huvitav, et muude põhjuste hulgas, miks komisjon ettepanekutele vee peale tõmbas, oli see, et need kärped on liiga väikesed. Eriti irooniline ja jabur,“ kommenteeris Raid. „Selle asemel, et kusagilt peale hakata, lükati asi sahvrisse tagasi. Miks ei võiks erakonnad hoopis liikmemaksu koguda, kui tahavad värviliste bussidega mööda valijaid kimada? Aga liikmemaksu on muidugi palju tülikam koguda. Lihtsam on vajalik summa maksumaksjalt kühvliga kokku kaapida,“ on Raid nördinud.

Kaul Nurm juhtis tähelepanu, et topeltministrite kohad on tekitatud kunstlikult vaid seepärast, et kolm koalitsiooni osapoolt saaksid kõik omale mõned ministriportfellid juurde. „Selle loogika alusel võiks ju igasse ministeeriumisse ka kolm ministrit sokutada nagu Bosnia valitsuses,“ ütles Nurm. Kuluhüvitiste kohta märkis Juku-Kalle Raid, et ka see on mugavale saadikule isikliku heaolu langus. „Tegelikult muidugi ei peaks saadik mõtisklema, kust suurem kastiauto rentida või rohkem küpsist osta,“ arvas Raid, „seda enam, et ajaloos on mõned saadikud edukalt ka ilma kuluhüvitisi kasutamata hakkama saanud ja ellu jäänud.“

Vabaerakonna esimees Kaul Nurm kandideerib esinumbrina Põlva-, Võru- ja Valgamaal. Juku-Kalle Raid kandideerib Vabaerakonna esinumbrina Harju- ja Raplamaal.

Vabauudised

Vabauudised on online uudiste- ja arvamuslugude portaal. Vabauudistes avaldatud seisukohad jms võivad aga ei pea vastama Vabaerakonna omadele.