Ukraina vili Euroopas

Image
Ungari peaminister Viktor Orbán, Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Poola peaminister Donald Tusk 21. märtsi EL-i tippkohtumisel (Facebook)

Uskumatuna näiv liit: Ungari, Poola ja Prantsusmaa ühinevad Ukraina teraviljaimpordi vastu

Prantsusmaa ühineb Ungariga, Poola nõuab rangemat impordikontrolli

E5000 – 25.03.2024

Ukraina teravilja asjus on Euroopa Liidus tekkimas esimese hooga uskumatu liit. Kui Brüssel on teinud tööd selle nimel, et hõlbustada kaubavahetust Ukrainaga, kes peab praegu kaitsesõda Venemaa vastu, siis mitmed liikmesriigid pole nõus sellega, et Ukraina põllumajandustooted peaksid ELi turule tooma ilma tollimaksudeta. Ungari peaminister Viktor Orbán ütleb, et see on praeguse EL-i tippkohtumise kõige olulisem teema ja ta on leidnud selle lahendamiseks partnerid.

Mõned liikmesriikide juhid ei nõustu kolmapäevahommikuse Euroopa Parlamendi ja Euroopa Liidu Nõukogu vahelise Ukraina põllumajandustoodete, peamiselt teravilja, kokkuleppega, mis pikendab Ukraina põllumajandustoodete tollimaksuvaba importi ühe aasta võrra, vahendab Ungari uudisteväljaanne Index.

Ungari ja Poola on otsuse vastu negatiivse mõju tõttu nende endi turgudele, millega ühines ka Prantsusmaa, kes on Politico teatel nõudnud karmimaid reegleid. EL on sellele reageerinud, kehtestades piirmäära Ukrainast ELi toodavale linnulihale, kaerale ja muudele teraviljaliikidele. Oder ja nisu saabuvad aga jätkuvalt ELi tollimaksuvabalt.

Uus määrus näeb ette äkkpidurduse võimaluse kodulindude, munade ja suhkru jaoks, kuid ka kaera, maisi, tangu ja mee puhul, kirjutati Euroopa Parlamendi pressiteates.

Prantsuse valitsusallikas ütles France24-le, et "käimas on töö selle nimel, et Ukraina põllumajandustooted saaksid naasta oma algsetele turgudele Aafrikas ja Lähis-Idas, millele juurdepääs on konflikti tõttu mõnevõrra suletud, et need ei jääks Euroopas blokeeritud. ” Eelmisel aastal olid Ukraina teravilja impordi vastu Ukrainale lähedased riigid, nimelt Poola ja Ungari, aga ka Slovakkia, Rumeenia ja Bulgaaria, kelle sõnul kahjustab see nende endi põllumehi.

EL-i parlament ja nõukogu leppisid kokku mitmetes kaitsemeetmetes. Näiteks võib Euroopa Komisjon teatud toodetele rakendada blokeeringuid, samas kui Ukraina teraviljale taaskehtestatakse tollimaksud, kui import ületab viimase kahe aasta keskmist. Sellele vaatamata ei nõustunud mitmed liikmesriigid sellega, väites, et neist kaitsemeetmetest ei piisa.

Üleeuroopaliste põllumeeste protestide üks nõudmisi, osaliselt Ukraina teravilja pärast, oli teravilja impordi keeld väljastpoolt EL-i, mis on muutnud Ukraina teravilja EL-i tasandil kuumaks teemaks – hoolimata sellest, et EL-i liikmesriigid impordivad Politico andmetel rohkem Venemaa kui Ukraina vilja.